Kötü Alışkanlıklar İçin Tıbbi Tedaviler

Kötü alışkanlıklar tıbbi tedavilerle tedavi edilebilir mi? Bazıları evet der; bilim yoluyla bağımlılıklarını yenmeyi başardılar. Sigara içenler ve isteklerini engellemek isteyen diğerleri için birçok tıbbi tedavi vardır.

Sigara içenler için çeşitli nikotin değiştirme seçenekleri vardır. Nikotin yamaları muhtemelen kötü sigara içme alışkanlıkları için en popüler olanlardır. Cilde yapışabilir ve günün sonuna kadar unutulabilirler. Veya sabah istekleri çeken biriyseniz, yamayı bütün gece giyebilirsiniz. Her durumda, sürekli sigara içmeyi düşünmek zorunda değilsiniz.

Nikotin sakızı da bu kötü alışkanlıklara sahip birçok insan tarafından kullanılır. Ağızlarıyla bir şey yapmak isteyenler için kullanışlıdır. Aynı zamanda sigara içme dürtülerini azaltır. Sadece bir süre çiğneyin ve sonra yanak ve sakız arasına yerleştirin. Nikotin kan dolaşımınıza girecektir. Nikotin pastilleri de aynı şekilde çalışır.

Reçeteyle doktorunuzdan nikotin burun spreyleri ve nikotin inhalerleri alabilirsiniz. Sprey, sisteme anında bir nikotin patlaması sağlar. İnhaler kullanıcılara biraz sigara içmek gibi bir deneyim sunar. Sizi kötü alışkanlıklarınızdan silmenize yardımcı olur.

Nikotin replasmanının dezavantajı, kullanırken hile yapamamanızdır. Örneğin, bir nikotin yaması takarken sigara içiyorsanız, en azından çok yüksek tansiyonun bir bölümünü tetikleyebilirsiniz. Kötü alışkanlıklarınızı devam ettirirseniz sağlığınız tehlikede olacaktır.

Birçok insan şimdi bu kötü alışkanlıkların yok edilmesini hafifletmek için reçeteli ilaçlar kullanıyor. Zyban birkaç yıldır sigarayı bırakma yardımı olarak kullanılmaktadır. Bu ilaç aynı zamanda bir anti-depresandır. Sigara içme isteğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Zyban kullanırken sigara içmek veya nikotin yamaları kullanmak sağlığınıza (sigara içmekten daha fazla) zarar vermez. Bununla birlikte, birçok insan artık sigara içmek istemediklerini bildiriyor.

Chantrix veya vareniklin, sigarayı bırakmak isteyenler için daha yeni bir ilaçtır. Yoksunluk semptomlarını hafifletir ve daha sonra sigara içmeyi daha az zevkli hale getirir. Zyban’dan daha etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca alkol bağımlılığına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu, birçok insan aynı durumlarda içki ve sigara içtiğinden faydalıdır.

Bağımlılık yapan kumar, birçok yetişkini etkileyen kötü alışkanlıklardan biridir. Kumarbazlar, paraları bitene kadar kumar oynamaya teşvik eden bilişsel çarpıtmalara sahip gibi görünüyor. Bunun için bazı fiziksel temeller olabilir. Şimdi bu dürtülerin azaltılması gereken yeni bir ilaç var.

Afyon bağımlılığının bazı ciddi kötü alışkanlıkları için metadon otuz yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Eroin, morfin veya benzeri ilaçları bıraktıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk semptomlarını kontrol eder. İyi belgelenmiş bir başarı geçmişine sahiptir.

Kötü alışkanlıkların ilaç tedavilerinin sorunları olsa da, bazı avantajları da vardır. Çoğu tedavinin insanların bağımlılık yapıcı davranışları durdurmasına yardımcı olduğu görülüyor. Bu otomatik değildir, ancak belirli bir çaba ile birlikte ilaçla birlikte gelir.

About vis

Check Also

İlişkilerde Kötü Alışkanlıklar

İnsanlar genellikle başka bir kişiyle geçinmek söz konusu olduğunda kötü alışkanlıklarla ilişkilere girerler. Bir ilişkiyi ...