Kötü Alışkanlıklar Hakkında Araştırma

Kötü alışkanlıklar birçok insanı şu ya da bu şekilde rahatsız eder. Kötü alışkanlıklara düşmemize neyin sebep olduğunu bilmek istiyoruz. Bırakmanın en iyi yolları hakkında sorular ortaya çıkıyor. Yeni araştırmalar yeni cevaplar verir ve eskilerinden bazılarını doğrular.

İnsanları kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye neyin motive ettiğini bulmak için bazı araştırmalar yapılmıştır. Duygusal nedenlerin hepsinden daha çok anlatıldığı ortaya çıkıyor. Bir kişinin değiştirme arzusu yoksa, o zaman bırakma konusunda başarılı olamayacağı muhtemeldir.

Bilgi sadece duygusal refahınızı etkilemek için kullanırsanız yararlıdır. Örneğin, sigarayı bıraktığınızda size yardımcı olacak bir sosyal ağ kurmaya çalışırsanız, duygularınızı etkilemek için zihninizi kullandınız. Cezalar, duyguları ve zekaları birlikte oynayarak insanların kötü alışkanlıklardan vazgeçmelerine yardımcı olur.

Diğer araştırmalar, alışılmış aktivitelerin beyin üzerindeki etkilerini araştırır. Araştırmacılar sıçanlarda beyin tepkilerini inceledi. Sıçanlar, sonunda çikolata olan labirentine gönderildi. Bazal gangliyonlar (beyinde alışılmış davranışların öğrenildiği yerlerde), labirenti öğrenirken labirentteki tüm bilgilere cevap verdi.

Bir süre sonra beynin bu bölgesi sadece labirentin başlangıcına ve sonuna cevap verdi. Bu, kötü alışkanlıklar geliştirdiğinizde verdiğiniz yanıt gibidir. Ödüle odaklanıyorsunuz.

Daha sonra çikolata çıkarıldı. Bu noktada, bazal gangliyonlar yine labirentin her bölümüne cevap vermeye başladı. Bu olduğunda, kötü alışkanlıkları bırakmak ve anı yaşamak gibidir.

Çikolata yeniden piyasaya sürüldüğünde, beyindeki alan daha önce olduğu gibi başlangıç ​​ve bitiş sırasında canlandı. Son olarak, arzu edilen nesne veya kötü alışkanlıklar yeniden ortaya çıktığında beyin bağımlılığınıza tekrar uyanmak için işaretlenir.

Bir başka çalışmada, insanların eski alışkanlıkları yenileriyle değiştirme yeteneği değerlendirildi. Bu ezberleme ve kelime testleri kullanılarak test edilerek yapıldı. Araştırmacılar, deneklerin önce benzer olanları öğrendikten sonra yeni dernekler öğrenip öğrenemeyeceğini görmeye çalıştılar.

Testin sonuçları ilginçti. Her şeyden önce, ilk öğrenilen alışkanlıklar daha otomatik ve bilinçli seviyenin altındaydı. İkincisi, stres insanların eski alışkanlıklarına dönmelerine neden oldu.

Üçüncüsü, hafızayı etkileyen yaşlanma, denekleri eski alışkanlıklara daha fazla yatkınlık içinde bırakmış görünüyordu. Tüm bu bilgiler kötü alışkanlıklara karşı mücadele eden insanlar tarafından kullanılabilir.

Bir çalışma, insanların riskli davranışlar hakkında nasıl düşündüklerine bir göz attı. Bu insanların en tehlikeli olduğunu düşündüklerini bulmak için Kanada’nın iki farklı bölgesinde anketler yapıldı. Olguların çoğunda, insanlar sigara içmek, aşırı yemek ve diğer sağlık alışkanlıkları gibi kötü alışkanlıkların alışkanlık dışı davranışlardan daha riskli olduğunu düşünüyorlardı.

Nasıl düşündüğümüzü ve hissettiğimizi incelemek ve kötü alışkanlıklara tepki vermek önemlidir. Ne kadar çok bilirsek, insanların bunları nasıl aşacaklarını öğrenme şansı o kadar artar. İyi araştırmalar yapıldığında, kötü alışkanlıkların uzun vadede kırılması daha kolay olabilir.

About vis

Check Also

Aracınızı En İyi Şekilde Detaylandırma

Herkes arabaları sever. Belki de bir ev sahibi olmanın yanı sıra, tüm çalışma kariyerinizin en ...