Çocuklar ve Kötü Alışkanlıklar

Çocuklar kötü alışkanlıklara sahip oldukları dönemlerden geçer. Bazı kötü alışkanlıkları endişe verici, bazıları ise gerçekten can sıkıcı. Ebeveynler, çocuklarının kabul edilemez davranışları hakkında ne yapmaları gerektiği konusunda acı duyarlar. Bilmeleri gereken birkaç şey var.

1. Kötü alışkanlıklar olarak gördüğünüz şey aslında çocuk gelişiminin doğal aşamaları olabilir. Çok küçük çocuğunuz ayak parmakları arasındaki tiftiği düzenli olarak inceliyorsa, bunun kötü bir alışkanlık olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, çocuk ayak parmağını ilginç buluyor olabilir. Çocuk büyüleyiciliği aşacak ve kötü alışkanlık ortadan kalkacak.

2. Sözde kötü alışkanlıklar çocuğun kendilerini rahatlatması için bir yol olabilir. Normalde çığlık ve ağlamak gibi hissettikleri zamanlarda, elbiselerini emebilirler. Bu onları sakin ve güvende hissetmelerini sağlar.

3. Çocuklar çevreleri üzerinde kontrol duygusu hissetmek için kötü alışkanlıklar kullanabilirler. Bir kreşte ilk kez bırakılırlarsa, garip davranışlar göstermeye başlayabilirler. Bu, örneğin, giysilerinin malzemesini ovmak olabilir. Zaman geçtikçe, günlük bakım merkezi kendileri için tehdit oluşturmaya devam ederse, kıyafet malzemesini ovalamak kötü bir alışkanlık haline gelebilir.

4. Çocuklar bazen yetişkinlerin anlamadıkları kötü alışkanlıklar olarak gördükleri şeyleri yaparlar. Bazen çocuklar sadece bir problemi çözüyorlar. Eğer elleri soğuksa, ısıtmak için bacaklarının arasına koyabilirler. Yetişkinler genellikle bunu yanlış yorumlar ve aşırı tepki verir. Sorunun soğuk eller olduğunu bilselerdi, farklı bir çözüm önerileri olabilir.

5. Shaming ve ceza yapabileceğiniz en kötü şeylerdir. Bir çocuk kendini rahatlatmak için kötü alışkanlıklar yapıyorsa, kendisini kötü hissetmek verimsizdir. Kendini rahatlatmak için ona daha fazlasını verecektir. Bu nedenle ebeveynler, bir çocuğun kötü alışkanlıklarıyla uğraşmaya çalışırken sık sık hayal kırıklığına uğrarlar.

6. Can sıkıcı ya da yıkıcı kötü alışkanlıklar için daha hoş davranışlar kullanmak daha iyi sonuç verebilir. Çocuğunuza kötü bir alışkanlık yaptıklarının farkında olmalarını öğretebilirsiniz. Ardından, onlara başka bir davranış yapmayı öğretebilirsiniz. Yaptıklarında onları ödüllendirin.

7. Teşvikler bazı büyük çocukların kötü alışkanlıkların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışır. Bu, özellikle en az birkaç haftalık uzun vadede düşünecek kadar yaşlılarsa doğrudur. Onlara her gün kötü alışkanlıklarını yapmadıkları bir ödül verebilirsiniz. Bıraktıklarında büyük bir ödül bekliyor olacaklar.

8. Genellikle yapabileceğiniz en iyi şey kötü alışkanlıkların kendi başlarına geçmesini beklemektir. Kötü alışkanlıkları kendiniz yaparak pekiştirmediğiniz sürece çocuklar onlardan büyümelidir. Yaşlandıklarında, okul arkadaşları kötü alışkanlıklarını bırakmayı daha çekici hale getirecekler. Çocuklar sığmayı sever.

Çocuğunuzun kötü alışkanlıkları hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, çok endişelenmemeniz gerektiğidir. Sadece yıkıcı veya tehlikeli olduklarında, onları derhal durdurmanız önemlidir. Aksi takdirde, çocuğunuzun kötü alışkanlıklarıyla uğraşırken anlayışlı ve nazik olun.

About vis

Check Also

Aracınızı En İyi Şekilde Detaylandırma

Herkes arabaları sever. Belki de bir ev sahibi olmanın yanı sıra, tüm çalışma kariyerinizin en ...