Nasıl yapılır: Bir Araba Stereo Kurulum Kılavuzu

Biraz para kazanmak ister misin? Araba stereo kurulumunu kendiniz yapabilir misiniz hiç merak ettiniz mi? Evet, kendin yapabilirsin! Devam et, bu parayı donanımına harca! İşe harcamayın. Ayrıca, kendinize bir araba stereo kurulumu yapmak çok faydalı bir deneyim olabilir, ondan da çok şey öğrenebileceğinizden bahsetmiyorum. Hiçbir şey sizin yaratıcılığınızı görme duygusunu yenemez mi? eylemde, sorunsuz ve kusursuz şekilde çalışır.

Fakat çok dikkatli olun, gerçekten olmaz, pahalı donanımınıza zarar vermek istemezsiniz. Pekala, çoğu araç ses donanımı, takılacak beyni yoktur, çoğu zaman parçaların özel olarak şekillendirilmiş soket ve yuvalara sahip olduğunu ve sadece kurulacak yerlere sığabileceğini göreceksiniz. Yine de, metodik olarak ilerlemek en iyisidir.

Bir araba stereo kurulumunda, aracınıza ne tür bir teçhizat yerleştireceğinizi belirlemelisiniz. Eğer bir acemi iseniz, en iyisi bu basit bir sistem ise bir araba stereo kurulum yapmak. Özellikle özel panellerin oluşturulmasını gerektiriyorsa, LCD paneller, motorlu parçalar gibi hassas ekipmanların kurulumu gibi profesyonellere karmaşık şeyler bırakmak isteyebilirsiniz.

Baş üniteleri, araba teybi kurulumunda yapılması en kolay cihazlardan biridir. Neyse ki, çoğu birim aynı boyut standartlarına uyar (DIN). Birçok otomobilde, fabrika radyosu çıkarıldıktan sonra satış sonrası radyo deliğe sığacaktır. Diğer birçok otomobilde, fabrika deliği çok büyükse veya yeterince derin değilse bir kit gerekir. Bazı durumlarda, çizgi kesilmek zorundadır. Herhangi bir araç stereo mağazasında kurulum için gerekli kitler bulunmalıdır.

Araba stereo kurulumunda iki tip montaj vardır. ISO montajı, radyonun çoğu Japon otomobilinde olduğu gibi mevcut fabrika radyo braketlerine vidalanabildiği zamandır. Halka montajı, bir satış sonrası radyo, fabrika radyo deliğine veya satış sonrası kitine bükülebilir tırnaklar aracılığıyla monte edilen metal bir halka ile geldiğinde gerçekleşir. Birçok otomobilde, radyo deliğini genişletmek için kısa ve ince halkaların açılması gerekir. Halka kurulduktan sonra, radyo kayar ve çıtçıtlarla tutulur. Çoğu durumda, radyoyu çıkarmak için özel aletler gerekir.

Hoparlörler bir araba stereo kurulumunda çok önemlidir. Hoparlörleriniz ne kadar pahalı olursa olsun, doğru şekilde kurulmazlarsa, ses seviyesi aynı seviyede olmayacaktır.

Basit bir araba stereo kurulumunda, muhtemelen fabrika konumuna uygun hoparlörler kullanıyor olacaksınız. Sadece boşluk veya delik olmadığından emin olun. Bazen bir ahşap veya cam elyafı bölme oluşturmak, delikleri azaltmaya yardımcı olur ve size çok daha iyi ses verir. Ancak, hoparlörlerin etrafında elektrikli el aletleri kullanırken her zaman dikkatli olun. Araba teybi kurulum garantileri genellikle hoparlörlerdeki delikleri kapsamaz.

Geleneksel olmayan hoparlör konumları için, bazen metal kesilmelidir. Bunu profesyonellere bırakmak isteyebilirsiniz, plazma kesiciler ve pnömatik matkaplar gibi aletler gerekir. Fakat eğer ısrar edecekseniz, bir çift metal makas (sol ve sağ kesim) yapacaktır.

Bir araba stereo kurulumunun bulunduğu ortamdaki titreşimler ve diğer gürültü kaynaklarına katlanması gerekir. Bunları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, özellikle lüks olmayan otomobillerde gürültüyü ve tıkanmayı büyük oranda azaltacak ürünler var. Astarlar, spreyler ve yapışkan şeritler ve panellere uygulanan halılar bile bir fark yaratabilir.

About vis

Check Also

Racing Kart Katalogları – Nasıl Okunur

Kart yarışlarını kazanma yeteneğine sahip olmak iyidir. Ancak yarışlarda rakiplerinize göre kazanabileceğiniz performans avantajının çok ...