Kart Yarışı 101

Kart yarışı bir motor sporu biçimidir ve dört tekerleğe hızlı yaklaşmanın ve rekabetçi bir ortamda yarışmanın en ucuz yollarından biridir. Sürücü olmadan sadece 160 lb ağırlığındaki araçlarda, küçük motorlarla çalışan açık tekerlekli araçlar kullanır. Dolaşmak için bu küçük ağırlık, küçültücü motorlar kullanarak bile, bu şeyler 100mph aşan hızlara ulaşabilir. Bu herkesin kitabında hızlı.

Kart Yarışı’nda Kullanılan Donanım

Diğer motor sporları formlarına kıyasla, kart yarışındaki donanım giriş seviyesi gibi görünüyor ve aslında öyle. Motorlar bu araçlarda daha basittir ve daha büyük, daha pahalı motorlarda bu kadar bakım gerektirmez. Kart yarışçılarının şasi yapımı, motor ve aktarma organları parçalarını yerinde tutan ve süspansiyon görevi gören boru çeliklerinden yapılmıştır, çünkü kartların lastiklerin gücü düşürdüğünden emin olmak için yayları veya damperleri yoktur. zemin.

Şasi tasarımına gelince, konseptlerde birkaç farklılık vardır, çünkü çelik borular aracın süspansiyonu olarak da hizmet ettiğinden, ayarlanabilir olması gerekir, böylece çekiş ve araç davranışı da yol koşullarına göre ayarlanabilir.

Sürücü Faktörü

Karting’de, küçük ebat ve manevra kabiliyeti nedeniyle iyi hız, yakın rekabet ve yüksek hassasiyete sahip bir yarış şekli olduğundan, yarış motorunun sürücü faktörü diğer motor sporlarına göre daha yüksektir. Bu kadarı sürücüye, sürücünün aracın bir insanın mümkün olduğu kadar bir köşenin tepesine yaklaşmasına karar vermesine bağlı olmasına bağlı olarak değişiyor. Bu yolda sadece santimetre anlamına gelir ve aynı zamanda bir aracı sınırlarına kadar götürmek ve köşeden köşeye yakın bir iz bariyeri almak için oldukça fazla cesaret gerektirir.

Karting yaparken öğrenmek

Sporun pahalı olmayan doğası nedeniyle, karting aynı zamanda adaylığı zorlayan sürücülere yarış tekniklerinin temellerini öğreten bir araç olarak kullanılmaktadır, çünkü yarış kartlarının altında yatan konseptlerin çoğu diğer motor sporları formlarına da uygulanır ve bu bir yarış şeklidir iyi bir tekniğin diğer sporlardan daha önemini örnek gösterebilir. Çok sayıda sürücü, daha yüksek motor sporları formlarına geçmek için karting’i basamak taşı olarak kullanmıştır ve birkaç süperstar sürücü de yarışta temelleri olarak karting deneyimine sahip değildir.

Yarış Çeşitleri

Diğer motor sporları formlarındaki çoğu asfalt yarış için norm olduğu gibi, kart yarışları da yarışlar için aynı formatları kullanır. Bunlar genel olarak devre, sprint veya hatta speedway olayları olarak sınıflandırılabilir. Devre ve sürat koşularında, sürücüler makinelerini sol ve sağ köşelerden ve parkur düzenini devre ve dayanıklılık yarışları için çoğunlukla saat yönünde veya saat yönünün tersine ilerletmelidir.

Sprint yarışları, başka bir turdan başlayarak bir yarış parkurunun bitimine sahip değildir ve bu nedenle, bir turluk yarış sayılabilir. Devre ve dayanıklılık yarış kuralları sınıfa ve belirli yarış türüne bağlı olarak değişir. Diğer bazı dayanıklılık yarışması yarışmaları, araç başına 2 veya daha fazla sürücü ile, 24 saat boyunca bile sürekli çalışır.

Bir enduro-sprint yarışı olarak adlandırılan bir başka kart yarışı biçimi, sprint yarışı ve dayanıklılığı 30 dakikalık bir süre boyunca pitstopsuz araçların sürekli çalışmasıyla birleştiren bir formdur.

About vis

Check Also

Racing Kart Katalogları – Nasıl Okunur

Kart yarışlarını kazanma yeteneğine sahip olmak iyidir. Ancak yarışlarda rakiplerinize göre kazanabileceğiniz performans avantajının çok ...