Off Road Karting’in Eğlencesi!

Çimentolu yol devrelerinde yapılan geleneksel Go karting zaten bir adrenalin pompalama tecrübesiyse, sadece heyecanın yoldaki yarış ya da karting ile olduğunu hayal edin. Yol dışı karting, karting mücadelesinin zorluğunu ve serüvenini yaşamak isteyenler için iyi bir alternatiftir, ancak rekabet etmek istemez. Sporla ilgili riske rağmen, sürücüye verdiği eğlence ve heyecanla, birisinin kolayca bağlanabileceği konusunda şüphe yoktur.

Karting yolundan daha sert olan Off Road karting, günümüzde dünya genelinde hızla artan karting tutkunlarının dikkatini çeken popüler bir motor sporu. Ama Go karts’ı yolun aşağısında yarışmak gibi, bu motor sporlarında da gerçekten başarılı olmak için gerekli beceriler gerektirir.

Yol Dışı Go Kart

Off Road karting, öncelikle off road kullanım için tasarlanmış dört tekerlekli bir go karttan yararlanan türdür.

Yol dışı kartlar, dünya çapında pek çok eğlence merkezinde tadını çıkarabileceğiniz geleneksel go kartlar gibi değildir. Bu off-off-go kartlar, esas olarak off-road koşullarının taleplerini karşılamak için tasarlanmış özel özelliklere sahiptir, bu nedenle bu tip karting ekipmanlarının kullanımı ve çalıştırılması bir yetişkinin daha yüksek hız ve performans elde edilmesi daha büyük riskler anlamına gelebilir.

Bir off-road karting makinesi geleneksel olanlara göre daha büyük lastiklere sahiptir. Bu, ilave bir yerden yükseklik ve yol yüzeyinden geçmek için gereken çekişi sağlar. Ayrıca zorlu yollarda sürüşü kolaylaştırmak için kartın önünde ve arkasında bulunan amortisörlerle birlikte tam süspansiyona sahiptir. Tipik olarak, aracın yükseltilmiş yüzeylere tırmanmasını ve daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan güçlü bir motoru tutar ve çoğu off-road Go kartla birlikte gelen tersi özelliği sayesinde desteklemesi zor olmaz.

Yol Dışı Kökenleri Go Kart

Üretilen ilk off-road aracı Go kart, Honda tarafından üretilen Odyssey oldu. 1977 yılında piyasaya sürülen, tek koltuklu 250 cc 2 zamanlı motora ve daha büyük ebatlı lastiklere ve bir teker kafese sahip CVT otomatik şanzımana sahip.

Bu off-road Go kartının popülaritesinin artmasıyla birlikte 1985 yılında Honda, Odyssey’i yükseltti ve FL350 ile geldi. Değişiklikler arasında yuvarlanma kafeslerinin iyileştirilmesi, bir elektrikli marş motoru ve Go kartın önü ve arkası için tam bir süspansiyon sistemi ile 350 cc’lik motor büyüklüğü arttı.

1989’un ilerleyen bölümlerinde, aynı şirket daha büyük motor hacmi 400 cc olan FL400’ü piyasaya sürdü ve şimdiden 2 sandalyeye sahipti ve süspansiyon fazladan yükü kaldırabilmek için geliştirildi. Ancak, makinenin maliyeti, ürünün gelişmiş özelliklerinin yanı sıra artmıştır. Bu durum, söz konusu ürünün üretiminin piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra kesilmesine yol açan olumsuz satış rakamlarına yol açtı. Ancak, bugün hala bu Honda modellerinin birimleri mevcut.

Off-road karting sahasını açmak ve birçok karting meraklısı için olanakları tanıtmak şirketin asıl amacı gerçekten başarılı olmuştur. Spor dünya çapında açıkça popülerlik kazanıyor.

About vis

Check Also

Aracınızı En İyi Şekilde Detaylandırma

Herkes arabaları sever. Belki de bir ev sahibi olmanın yanı sıra, tüm çalışma kariyerinizin en ...