Kart Yarışı Motorları

Motor bir arabanın kalbidir, öyle diyorlar. Aynısı go kart yarışçıları için de geçerli. Motor sizi ve yarışçıyı arkaya doğru düz ve köşe çıkışlarından ve damalı bayraktan aşağı iter. Peki şasi çelik borularınızın arasına bir güç kaynağı koyma zamanı geldiğinde kime güvenirsiniz? Sadece kart yarış motorları için değil, aynı zamanda araba motorları ve motosiklet motorlarında da sektördeki en ünlü motor üreticilerinden bazılarının mükemmel motorları var. Kart yarışı sahnesinde bilinen üreticilerden bazıları:

ASM kart motorları

Daha iyi Suzuki olarak bilinen Amerikan Suzuki Motors Corporation, sadece küçük yarış motorlarına kart yarışında büyük güç sağlama konusunda ün kazanmaz, aynı zamanda motosiklet ve motorlu taşıtlarda da mükemmel bir üne sahiptir. Küçük boyutlu motorlarla ve ayrıca otomobillerinde büyük V-6 motorlarıyla ilgileniyorlar. Kart yarışında onlar da zorlu ve motorunuz için mükemmel bir seçim.

Honda Motor Şirketi

Yüksek devirli motorları ve VTEC değişken valf zamanlamasının rekabet durdurucu performansı ile tunerler arasında en iyi bilinen Honda, sprint kartlar için motorlar da üretiyor. Suzuki gibi, onlar da çığlık atan bir sivil veya bir formül otomobil ya da bisiklette olsun, performans mükemmelliği arayışı içindeki küçük motorlarına kadar, motorun genelinde uzmanlığı getiriyor.

Yamaha Motor Şirketi

Yamahas, yoldaki parkurlu bisikletleriyle eşanlamlı olmasının yanı sıra, tüm arazi bisikletleriyle kirlenmeyi önlüyor. Ayrıca, kart yarışçıları için motorları var ve spor bisikleti uzmanlıklarını Yamaha’nın yarışa sokmasını isteyen yarışmacılara damıtıyorlar.

Motor seçmek

İster yukarıdaki üç şirketten biri isterse kart motoru üreticisi sahnesindeki diğer büyük üreticiler olsun, yarışçınız için ne istediğinizi düşünmek önemlidir. En iyi şey, bir çerçevenin boyutları bir motorun montaj noktaları için uygun olamayacağından, tüp çerçevenizle uyumlu bir motor seçmek olacaktır. Aynısı motorlar için de geçerlidir, çünkü motorunuzun verilen montaj yerlerine sığma olasılığı olabilir ve gerektiğinde özel motor parçaları üretmek zorunda kalabilirsiniz. Devam etmeden önce yarışmaya izin verilip verilmediğini yerel kurallarınızla kontrol edin. Hiç kimse şebekeye girmeden önce bile diskalifiye edilmek istemez.

Güce karşı güvenilirlik

Ayrıca, bir motorun değiştirilmiş veya stoklanmış, özel egzozlu veya stoklu olan gücü de düşünmeniz gerekir. Değiştirilmiş motorlar stoktan daha fazla güç sağladığından, motor parçalarına daha fazla baskı uygularlar. Eğer bir parça üzerine daha fazla suistimal yapamazsa, bozulur, yarışı sonlandırır ve kazanma şansı artar. Bu yüzden güvenilir ve daha uzun yaşayacak bir motor seçin.

Birkaç atı dayanıklılıkta feda etmek, gıdıklama bombası gibi herhangi bir dakikayı patlatabilecek güçlü bir motora sahip olmaktan iyidir. Bu şekilde motorunuzu yavaşça ayarlayabilir, böylece daha fazla güç üretebilir, ancak yine de yarışı sonlandırabilir ve muhtemelen daha az bakım gerektirebilir. Bir motorun bakım açısından da cepte güvenilir ve kolay olduğunu bilmek sürücüde daha kolaydır.

Bir kart yarış motoru için alışveriş yaparken, hangi motorun aracınızı bitiş çizgisinden geçerken kullanacağına karar verirken bunu aklınızda bulundurun.

About vis

Check Also

Otomobil Detaylandırma İş Konuları

Arabaları seviyorsanız ve onu olabildiğince temiz tutmaktan gurur duyuyorsanız, kendinize özellikle dağınık ve kentleşmiş alanlarda ...