Go Karts için Manuel Şanzıman

Go kart meraklılarının çoğu için, şanzımanın Go kart mekanizmasında çok önemli bir rol oynadığı zaten bilinen bir gerçektir. İletim sistemi nedeniyle, sürücü kartın hızını yönetiyor.

İletim nedir?

Kendi türünde basit bir iletim sistemi, çok sayıda dişlilerden oluşuyor ve ekipmanın hızını kontrol etmekten sorumlu.

Motorlar bu devir sınırına sahip ve bundan geçmiş, motorun patlayacağını bekliyorlar. Bu sınırlama genellikle theredline� olarak bilinir. Şanzımanın devreye girdiği yer burasıdır. Motoru bağlayan dişli oranının ve tahrik tekerleklerinin hızlandığınız veya yavaşladığınız anı değiştirebilmesi için vites değiştirilmesine izin verir. Bu mekanizma, motorun � red çizgisinin altında kalmasına izin verirken, dakikada veya d / d’deki en iyi devreleri koruyor. Şanzıman, motorun aşırı ısınmaması ve nihayetinde hava üflememesini sağlamak için mümkün olan en yüksek devir sayısını sağlamak için çok önemlidir.

Manuel şanzıman

Manuel bir şanzımana sahip olmak, otomatik bir şanzıman sistemine sahip olandan çok daha zordur, ancak kesinlikle daha heyecan verici ve sürüş yapmaktan daha zorlayıcıdır. Manuel şanzıman sistemlerinin mekanizması, sürücünün, karting makinesini kullanabilmesi için dişlilerin gerekli değişimini öğrenmesini gerektirir.

Vites değiştirme işlemine alışmak genellikle zaman ve çok zaman alır ve bazen yeni başlayanlar için oldukça sinir bozucu olabilir, ancak bir kez temel bilgileri öğrenmeye başladığınızda, devam etmesi zor olmaz. Aktiviteyi sık sık yapmak çok daha kolay olacaktır ve bazen ikinci bir doğası olabilir.

Karting otomobillerinde manuel şanzımanların bir başka avantajı, sürücünün istediği vitesleri daha iyi seçebilmesidir. Belirli bir hız için vites oranını motorun güç bandıyla daha iyi eşleştirmek için beygir gücü çıkışının kalınlığında tutarak, motorun RPM’sinin her zaman olduğu anlamına gelen, topuklu ve alçak vitesli bir sürüş tekniği de vardır. En çok güç olduğu yerde. Bu, motorun daha fazla güç vermesi ve aracı daha iyi itebilmesi için daha iyi tur sürelerine de dönüşür.

Manuel şanzımanlarda yaygın olan bir sürüş tekniği � tekerlek ve ayak aşağı vites değiştirme � dır. Yaklaşan yavaş bir köşe için sert fren durumunda, sürücü, şanzımanı fazla germeden veya aracı üzmeden köşe için uygun olan belirli bir vitese inecek.

Bu tür bir teknik, ancak, yürütmek için karmaşıktır. Sürücü, frenleme sırasında vitese geçerken, frenler için sağ ayağın ve sol ayağın debriyajın yanına getirilmesiyle go kart, debriyaj serbest bırakıldıktan sonra katlanır ve bu, debriyaj kilidini zorlar. tekerlekler. Bu yüzden, debriyaj serbest bırakıldığında devir sayısı ile eşleşmek için gaz pedalını kullanmak için üçüncü bir taneye sahip olmak gerçekten kullanışlı olacaktır. Ancak dedikleri gibi, pratik bu manevrayı mükemmelleştirir!

Manuel Bir Tranny’nin Otomatik Olarak Avantajları

Güç her zaman manuel bir tranny içinde akıyor ve viraj alırken virajlardan çıkarken hiçbir güç gecikmesi yaşanmıyor, çünkü otomatik vites küçültüldüğünde, manuel zaten düşük viteste ve gücü en fazla saydığında gücü düşürüyor .

About vis

Check Also

Aracınızı En İyi Şekilde Detaylandırma

Herkes arabaları sever. Belki de bir ev sahibi olmanın yanı sıra, tüm çalışma kariyerinizin en ...